«Хуторянство і провінціалізм – ось ті два наші головні вороги, що їх мусимо перемогти. Ось на який фронт ми мусимо скерувати цілу свою силу характеру, щоби здобути в нашому народові приспаний дух, піднести його …»
Збірка «Відплата» Леоніда Мосендза продовжує лінію лицарства: герої новел – представники європейського Середньовіччя, зокрема райнбурзький барон Карл, венецієць Франческо Пачіолі, Папа Римський, філософ Григорій Сковорода. Історії яких вкотре демонструють відданість Мосендза темі героїчного духу, родовій і національній гідності, а головне – вартості вчинків, які освячені благородною, високою помстою, що розуміється і здійснюється не як підлість, а як вищий прояв особистої відповідальної, жаги до справедливості, перемоги, панування.
Як післямова до збірки подана рецензія Д.Донцова на вихід книги Мосендза “Відплата”.
І звісно праця Дмитра Донцова – харизматичного автора, твори якого стали фундаментом для ідей у національно-визвольному русі України ХХ ст. Книга «Патріотизм», яка вийшла 1935 року і віднайдена у наших книгосховищах, є найбільш яскравим прикладом величі думок, характеру і чину, що надихали українських патріотів на визначні подвиги в ім’я Батьківщини.
Бачимо, що таки Донцов був правий, що саме Донцовим цікавляться, Донцова цитують, Донцова вивчають, Донцова наслідують. І його критикани фактично опинилася в калюжі. «Де нас розманіжували, там він нас засталював, де схиляли, там він випростовував, де ми були простодушними, там він узброював до бою».
Донцов пропонує шлях, і шлях цей є нелегкий. І осягнути його можуть лише «люди нового духа», нової психології борця і володаря, нового твердого характеру і нового залізного ґарту.